Archive for kwiecień, 2015

Prowadzenie egzekucji z udziału we własności nieruchomości po ustaniu wspólności majatkowej

Prowadzenie egzekucji z udziału we własności nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej​ – Uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 17 kwietnia 2015 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę  o treści „wierzyciel jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej może prowadzić egzekucję z udziału tego małżonka we własności nieruchomości wchodzącej poprzednio w skład majątku wspólnego”.

Uchwała zapadła w związku z zadanym pytaniem „Czy wierzyciel jednego z małżonków może prowadzić egzekucję z ułamkowej części nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też zaspokojenie jego wierzytelności powinno nastąpić przez zajęcie prawa dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego (art. 912 k.p.c.), a po przeprowadzeniu działu, skierowanie egzekucji do tej nieruchomości, jeżeli przypadnie dłużnikowi?”

Prowadzenie egzekucji z udziału we własności nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej jest więc możliwe.

źródło : http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze%20orzeczenia.aspx?el=Izba%20Cywilna

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – jaki jest termin?

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Wiele osób zadaje pytanie, jaki jest termin na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, przy uwzględnieniu, że zgodę na odrzucenie spadku musi wydać sąd. Zgodnie z Postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia z dnia 20 listopada 2013 roku ( I CSK 329/13 ) złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c. ( czyli 6 – miesięcznego terminu). Po złożeniu wniosku do sądu opiekuńczego, termin do odrzucenia spadku ulega więc zawieszeniu na czas trwania postępowania przed sądem opiekuńczym.