Z Porządku obrad RADY MINISTRÓW, który to dokument znajduje się na stronie internetowej http://bip.kprm.gov.pl wynika, że przedmiotem obrad w dniu dzisiejszym (30 września 2014 roku) miał być Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje, między innymi, zmiany w sposobie obliczania zasiłku macierzyńskiego poprzez dodanie do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przepisu art. 48 a, który ma stanowić:„W przypadku ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi kwota zadeklarowana, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż okres, o którym mowa w art. 48 ust. l , podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi suma:
Obecnie funkcjonuje art. 48, zgodnie z którym podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Aby uzyskać zasiłek macierzyński wystarczy opłacić przynajmniej jedną składkę na czas, nie jest konieczne wyczekiwanie określonego terminu. Regulacja, która obecnie obowiązuje umożliwia wykazanie wyższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a w konsekwencji uzyskanie wyższego zasiłku macierzyńskiego. Projekt do ustawy przewiduje natomiast, że w przypadku gdy kobieta podlegała ubezpieczeniu krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie, co do zasady, najniższa podstawa wymiaru składek. Jeżeli kobieta zadeklarowała tuż przed porodem wyższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, -ale tylko raz – to w konsekwencji do najniższej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego doliczona zostanie różnica pomiędzy zadeklarowaną podstawą, a najniższą podstawą, pomnożona x 12. Najniższa podstawa wymiaru to obecnie kwota 2 247,60 złotych, natomiast najwyższa wynosi 9 365 złotych. W przypadku zadeklarowania najwyższej podstawy jednokrotnie ( zakładając, że kobieta dopiero co założyła działalność lub wcześniej nie podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu ) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie kwota 2247,60 + 593,11 ( 9365-2247,60 = 7117,4 x 1/12 = 593,11) = 2 840,71 x 13,71 = 2 451,24. Nie budzi więc wątpliwości, że podstawa nie ulegnie znacznemu zwiększeniu, zabieg taki nie będzie już tak opłacalny.
W piśmie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 września 2014 roku, które zawiera sam projekt oraz tzw. pismo przewodnie czytamy „w projekcie proponuje się również zmiany zasad obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy , okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą, osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz innych grup osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana. Nowy sposób obliczenia podstawy wymiaru zasiłku ograniczy skalę występujących nadużyć , gdyż z tytułu krótkiego okresu ubezpieczenia z wysoką podstawą wymiaru składki nie będą występowały wysokie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.” Rzeczywiście planowane zmiany ograniczą skalę nadużyć, ponieważ nie będzie już tak bardzo opłacalne założenie działalności gospodarczej wyłącznie w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Pojawia się jednak pytanie, czy planowane zmiany nie spowodują rozróżnienia w traktowaniu przyszłych matek – przedsiębiorców w porównaniu do przyszłych matek, które podejmują zatrudnienie? Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli natomiast niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Kobieta podejmująca zatrudnienie otrzyma więc zasiłek liczony od wysokości swojego wynagrodzenia brutto, nawet po 1 miesiącu podlegania ubezpieczeniu. Nie można też zapominać, że kobieta prowadząca firmę w trakcie pozostawania na zasiłku macierzyńskim będzie zobowiązania do regulowania składki zdrowotnej oraz wszystkich innych zobowiązań takich jak czynsz za lokal użytkowy, media i inne konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieje obawa, że planowane zmiany w obliczaniu zasiłku macierzyńskiego w 2015 spowodują, że kobiety w różny sposób traktowane będą wyłącznie ze względu na formę zarobkowania.